Vyhledávání

Citáty

" "

Napájecí zdroj

Autor Václav Ptáčník

Napájecí zdroj počítače (PSU - Power Supply Unit)slouží k převedení napětí ze sítě na nízké napětí potřebné pro PC komponenty. Nejčastěji se dodávají zdroje typu ATX. Povolení nebo zakázání napájení komponent a další funkce (pohotovostní režim atd.) jsou dělány přes základní desku.

V PC se ke zdroji připojují následující komponenty: základní deska, pevné disky, grafická karta, aktivní chladiče, optické a jiné mechaniky a další (speciální moduly, podsvícení, …), Všechny ostatní komponenty dostávají napětí nepřímo ze základní desky.

Nejvíce energie se soustřeďuje v samotné krabici, ze které vychází svazky drátů. Na opačné straně jsou větrací otvory a zásuvky pro připojení do sítě, může být přítomen i přepínač vstupního napětí. Štítek připevněný na boku adaptéru obsahuje údaje o maximálním výkonu a certifikaci.

ATX zdroje mají rozměry 150x86x140mm i když se mohou lišit v závislosti na výrobci.

Napájení používá aktivní chlazení, obvykle pomocí ventilátoru s průměrem 80 mm. Jeho prostřednictvím proudí horký vzduch z vnitřku počítačové skříně ven, proto se používá ventilátor s vyšší účinnosti, než které je třeba pro udržení stále teploty ve zdroji. Ventilátor je hlavním zdrojem nepříjemného hluku.

Napájecí zdroje jsou hodnoceny na základě maximálního výkonu. Typické výkonové rozsahy pro domácí a kancelářské aplikace jsou v rozmezí od 300W do 500W (pro miniaturní a velmi staré počítače i pod 300W). V počítačích pro hráče mají výkon poněkud vyšší - 500W až 800W a zdroje pro servery od 800W až do 1400W. Silnější zdroje jsou určeny především pro velké servery a v menší míře pro počítače s více procesory a několika grafickými kartami. Někteří výrobci uvádí větší hodnoty výkonu svých zdrojů pro marketingové účely. Je to jeden z důsledků absence norem pro měřící podmínky. Nejčastěji se tak vyskytuje uvedení maximálního výkonu místo stálého.

Konektory

  • Hlavní napájecí konektor - jedná se o konektor pro připojení napájení k základní desce. Má 20 nebo 24 pinů. Jeden z nich patří PS-ON drátu (je obvykle zelený). Je to největší konektor ze všech. V případech, kdy má základní deska pouze 24pinový konektor, jsou některé zdroje dodávány s dvěma konektory (jeden s 20 piny a druhý se 4 piny), které tak dohromady tvoří jeden 24pinový konektor.
  • ATX12V - 4pinový napájecí konektor, druhý, který je pro připojení k základní desce (kromě hlavního 24pinového), poskytuje zvláštní napájení pro procesor. Pro high-end desky a procesory je totiž zapotřebí více energie, proto EPS12V má 8 pinový konektor. U starších zdrojů se s tímto konektorem nesetkáte.
  • 4pinový periferní (Molex) - klasický konektor pro napájení pevných disků v počítači. Obsahuje čtyři vodiče: dva černé (zem, červený (+5 V) a žlutý (+12 V). V některých případech jsou využívány jako dodatečné napájení pro různé karty.
  • 4pinový Berg (mini-Molex) - malý napájecí konektor pro 3,5” disketové jednotky.
  • Konektory pomocného napájení - existuje několik typů pomocných konektorů, určených pro dodatečné napájení, pokud jsou zapotřebí
  • Serial ATA - 15pinový konektor pro komponenty, které používají SATA napájecí zásuvky. Tento konektor dodává napětí ve třech různých hodnotách: +3.3, +5 a +12 Voltů.
  • 6pinové - většina moderních počítačů dodává energii pomocí 6pinových konektorů, které obvykle využívají PCI-E rozšiřující karty. Každý tento konektor může mít na výstupu maximálně 75W.
  • C14 IEC konektor - v kombinaci s vhodným C13 kabelem se používá pro připojení k místní síti

4 května 2011

Napište nám



Užitečné odkazy

Stránky nejsou kompatibilní s Internet Explorer v 7 a nižší.

© copyright 2011 Kotomi a.s.
Design by: All     Valid CSS | XHTML