Spammeři zneužívají Tumblr a lákají na zázračnou dietu

Popularita služby Tumblr roste, především mezi mladými uživateli internetu, což přitahuje pozornost spammerů. Laboratoře Symantec Security Response odhalily spamovou kampaň, která zneužívá v Tumblr funkci Ask, která je podobná oblíbeným funkcím pro komentování a zpětnou vazbu na blozích či jiných sociálních sítích. Tato funkce je ve výchozím nastavení zakázána, ale lze ji povolit v nastavení účtu, a dokonce lze povolit i anonymní komentáře. Spammeři se snaží využít funkce k prodávání svého zboží. Uživatelé tak mohou narazit například na komentáře v angličtině typu: WOW, zhubnul jsem díky oficiální Tumblr dietě!! Už jste to zkusili také? Podívejte se na ....“

 

Je zřejmé, že neexistuje nic podobného, jako oficiální Tumblr dieta. Místo toho URL uvedené v nevyžádané zprávě vede na webové stránky, které napodobují populární zdravotnický časopis a propaguje nové dietní pilulky.

Webové stránky podvodného zdravotnického magazínu propagují dietní pilulku

Stránka je plná informací o zázračné pilulce a obsahuje i odborné posudky a odkazy na stránky, kde si uživatelé pilulky mohou objednat. Nicméně stránky uvádí, že mají pouze omezené zásoby. Skladové zásoby shodou okolností dojdou ve stejný den, kdy uživatel stránku navštíví.

Přestože Symantec si není jistý, zda stránky skutečně posílají originální nebo falešné pilulky na hubnutí, nebo jestli je to jen další podvod, doporučuje nenakupovat zboží z podobných nabídek.

Tumblr obsahuje funkci „ignorovat“, pomocí které uživatelé mohou blokovat účet, IP adresu a/nebo počítač, který zprávu posílá. Celkově tento spam funguje úplně stejně jako jiné spamy spojené s dotazy a komentáři.

„Neodpovídejte na podobné podezřelé dotazy, neklikejte na URL odkazy a neuvádějte žádné osobní údaje na neověřených stránkách,“ doporučuje Patrick Müller, Consumer Sales Account Manager týmu Norton společnosti Symantec.

Více informací najdete v příspěvku na blogu společnosti Symantec: http://www.symantec.com/connect/blogs/spam-campaigns-take-tumblr